• Chętnych zapraszamy w czasie przerw 15 min. do świetlicy szkolnej na herbatę!!!

    Zajęcia w LOD rozpoczynają się 14.09.2019 /sobota/ o godzinie 8.0

Świętowanie Dnia Patrona

On ducha w podarte żagle tchnął,

w dniach niedoli pod opiekę wziął

swą ojczyznę….

(z repertuaru Golec Uorkiestra)

 

      We wtorkowy poranek 16 października 2018r. społeczność Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 im. Papieża Jana Pawła II wraz z zaproszonymi gośćmi oraz rodzicami spotkała się w kościele pw. bł. Jolenty, by rozpocząć świętowanie Dnia Patrona. Uroczystość tym większa, że połączona z 40. rocznicą wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. I choć wydarzenia tamtych dni, kiedy nasi rodzice, nauczyciele usłyszeli „Habemus Papam!” młodym jawią się jako zamierzchłe czasy, to nauczanie Świętego jest wciąż aktualne, wciąż żywe, wciąż poruszające serca młodych ludzi.

      I tak było i dziś w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2. Po wspólnym dziękczynieniu za dar wolności, najpierw naszego narodu, a potem naszych rodzin i każdego z nas, złożyliśmy swoje troski, swoją naukę, pracę, radości i marzenia na ołtarzu Chrystusowym. Mszy świętej, sprawowanej w kościele pw. bł. Jolenty, przewodniczył ks. Łukasz Twarużek, który pełni rolę katechety w naszej Szkole. Krótka prezentacja multimedialna zaprezentowana po Eucharystii przypomniała nam drogę Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową.

      Uroczystości szkolne rozpoczęła Pani Dyrektor dr Maria Magdalena Nowak, która zwróciła uwagę na nieustanną aktualność słów Jana Pawła II. Jego entuzjazm, radość jakimi emanował podczas każdego spotkania z młodzieżą zawsze budziły wielki podziw. Młodzież była Jego nadzieją! Młodzież w nauczaniu Papieża Polaka zajmowała szczególne miejsce, ale kiedy Jan Paweł II mówił do młodych, swoje słowa kierował też do tych, którzy mają na nich największy wpływ, na wychowawców i nauczycieli. Wołał, by byli dla świadkami i nosicielami wielkich wartości, bo młodzież dąży do wielkich rzeczy! Papież zawsze dawał nadzieję! I jak śpiewał zespół Golec Uorkiestra „ w niedoli wziął pod opiekę pod opiekę”.

      Każdego roku podczas Dnia Patrona w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 ma miejsce przekazanie sztandaru nowej klasie sztandarowej oraz ślubowanie klas pierwszych, którzy oficjalnie stają się członkami społeczności szkolnej przy ul. Cieszkowskiego. Uroczystości zakończył montaż słowno-muzyczny pt. „Pokój Tobie, Polsko, Ojczyzno moja”, który w roku świętowania 100. rocznicy odzyskania niepodległości, przypomniał nauczanie Patrona Szkoły odnośnie trudnych kart historii, kiedy to Polacy musieli walczyć o swoją wolność, wolność kultury, nauki, wyznania.

      Przypomniane, powtórzone słowa Wielkiego Polaka, naszego Patrona, niech każdego dnia będą dla całej społeczności Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 drogowskazem, by coraz bardziej być a nie tylko mieć.