• ZAPRASZAMY NA DRZWI OTWARTE W DNIACH 13.04.19. i 15.04.19 W GODZ. 9.00 – 13.00 DO ZOBACZENIA!!!

100. ROCZNICA WYBUCHU POWSTANIA WIELKOPOLSKIEGO

      W Gnieźnie, podobnie jak w całej Wielkopolsce, 100. rocznica wybuchu naszego zwycięskiego powstania, świętowana była na różne sposoby.

      O godz. 12 00  odbyła się w Katedrze Msza Święta w intencji poległych uczestników Powstania Wielkopolskiego. Po jej zakończeniu miał miejsce  przemarsz na cmentarz św. Piotra,  gdzie odbyły  się dalsze uroczystości przy Akropolu Bohaterów. Tam Ignacy Paderewski, w rolę którego wcielił się aktor gnieźnieńskiego teatru, wygłosił przemówienie,  w którym m.in. powiedział: „…wszyscy jesteśmy dziećmi jednej matki… i wszystkich nas Ojczyzna potrzebuje…”. Po tak płomiennej mowie przybyłe delegacje oraz  Dyrektor naszego Zespołu Pani Maria Magdalena Nowak wraz z przedstawicielami Klasy Sztandarowej II Tkl złożyli wiązanki kwiatów pod pomnikiem Powstańców Wielkopolskich.  

Sejmik Ziemi Gnieźnieńskiej,  otwarcie Domu Powstańca Wielkopolskiego, rekonstrukcja historyczna czy  koncert chóru Między Pokoleniami – to pozostałe wydarzenia w Gnieźnie, które upamiętniły 100. rocznicę zwycięskiego powstania.

Mariola Jelonek